Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Divoká řeka Radovna si našla svou cestu soutěskou Vintgar bez lidského přičinění

Pojďte po stopách vody, vzduchu a skal. Bujará Radovna představuje exkluzivní tajemství zvané Vintgar. Proudící tok připomíná sklenku svěžího slovinského vína a nabádá k jejímu ochutnání.

Oblast je součástí Triglavského národního parku

Soutěska leží 4 km od Bledského jezera u malinké vísky Podhom, která vás přivítá průzračnou říčkou a později řekou Radovnou se zrcadlovým obrazem. Ve vesnici Podhom žije pouhých 320 obyvatel, vládne tu mystické ticho a příroda se blýská čirou krásou. Nesnažte se zde najít místo na parkování, všude jsou zákazy nebo vjezdy pouze pro hosty restaurací a ubytovacích zařízení. Autem můžete zajet přímo až před soutěsku.

řeka Radovna

Cesta pohádkovou roklí vede po pravé straně a je řešena velmi nápaditě. Procházíte skalními tunely, udupanými pěšinami či po různě položených dřevěných visutých mostech. Žádné dráty. Žádné ploty. Žádné nápisy „Nevstupovat“. Příroda s volným pohybem a přitom nezničeným charakterem. Voda je studená a osvěžující. Vyzkoušejte to. Zujte si boty, ponožky a otužte se na moment v Radovně. Tam, kde má voda slabší tok, se tyčí do výšky komínky z kamínků. Každý je tu staví. A je to zábava.

Pohádka skalní moci

Romantický ráz bujaré přírody navnadí, ať už jednotlivce nebo páry k momentu naplněného dne příjemným a nenáročným trekem do bušícího srdce řeky Radovny. Soutěska, dlouhá 1600 metrů, se pyšní parádním příjemným klimatem za oboustranně přítomných skal a převisů, které se zde vytvořily samy. V parních letních dnech zde naleznete příjemné teploty. Skály jsou obroušené od toku řeky a mají bílý nádech.

Pstruzi na útěku

Radovna se klikatí mezi skalisky a vytváří zajímavé jezy a chilli peřeje. Díky její čisté kráse vidíte až na dno. V některých úsecích dosahuje Radovna neuvěřitelných 250 metrů hloubky. Můžete pozorovat ryby, které se snaží přemoci proud nebo se shlukují v klidnějších úsecích. Voda se mele přes kořeny stromů. Neuvěřitelná je ta čistota. Řeka je průzračná. To jsem ještě nikdy neviděla.

Radovno, posíláme ti vodácké ahoj

Radovna se charakterizuje svou pyšností a náladovostí. Horní část je klidná a vhodná pro vodáky, oblast před soutěskou se vyznačuje velmi náročnými podmínkami i pro ty nejzkušenější vodáky. Před Vintgarem končí vodácký úsek. Soutěsku objevil starosta a kartograf Jakob Žumer a fotograf Benedikt Lergetporer v roce 1891 a první kroky turistů sem zavítaly o dva roky později.

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

další fotografie

Hučí. Zpívá. Zuří. Vodopád Šum.

Na konci soutěsky se blýská třešnička na dortu a to ve výšce 15-ti metrů vysoko. Voda se tu láme a chrlí proud vodopádu. Vítejte u vodopádu Šum. Poslechněte si zvuk padající vody ze shora, ale i ze spoda. Je to famózní zážitek. U vodopádu je malinké dřevěné občerstvení, kde si můžete dát kávu, pivo nebo zmrzlinu. My jsme se vydali dolů pod vodopád a objevili jsme ostrovní kámen se zajímavým porostem. Odtud můžete pokračovat stejnou cestou zpět na začátek soutěsky nebo se vydat dále a udělat si opravdu celodenní výlet v pořádným výšlapem slovinskými vesničkami.

4 Eura, parádní skvost a pohodlné boty

Soutěska je otevřena pro veřejnost už od roku 1893 a to každoročně od května do října. V zimních měsících taje sníh a řeka Radovna mění mnohonásobně objem vody. Díky dlouhé a točité stezce jste na mnohých místech naprosto sami. Zastavte se na moment a poslouchejte. Ten šum řeky a horský vzduch v pouhých 580 m.n.m. je přesto osvěžující. I Slovinsko má své genius locci: Vintgar.

Článek byl zobrazen 6 764 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko