Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Slovinsko – malebná Panonská nížina

Ve východním cípu Slovinska mezi hranicemi Rakouska, Maďarska a Chorvatska se nachází malebné území, jímž protékají řeky Mura a Dráva. Podle nich se kraj nazývá Pomurska a Podravska oblast . Centrem oblasti Pomurska je Murska Sobota a oblasti Podravska dominuje druhé největší město Slovinska, historický Maribor.

Mírně zvlněná krajina přechází na západě do pohoří Pohorje, na jihu a severu je obklopena mírnými kopečky, na kterých se intenzivně pěstuje vinná réva. Východ oblasti volně přechází do Panonské nížiny. Toto území se vyznačuje bohatou zemědělskou výrobou, oplývá vinohrady a velkým množstvím termálních pramenů.

Právě víno, výborné jídlo z místních produktů a termální prameny tvoří z tohoto kraje atraktivní turistickou destinaci, kde turisté nacházejí dostatek příležitostí k duševnímu i fyzickému odpočinku. Místní kulinářské speciality jako je prekmurska šunka či gibanica, spolu s vyhlášenými víny a pálenkou, poskytují návštěvníkům nezapomenutelné chuťové zážitky. Zdejší vinařské oblasti jsou protkány sítí méně náročných i náročnějších cyklotras, nazývaných obecně “Vinska cesta“. Podél nich je rozseto množství vinných sklípků či sklepů (slovinsky zvaných „Vinska Kletj“ nebo „Vinski Hram“), kde je možno ochutnat vynikající víno a dobré domácí jídlo. V této kouzelné a romantické oblasti se nachází spousta termálních pramenů, které se využívají pro léčebné i rekreační účely. Zdejší mírnější klima umožňuje téměř celoroční provozování sportovních aktivit jako je například cyklistika, turistika nebo golf.

Nejvýznamnějšími turistickými a lázeňskými centry v Panonské nížině, které poskytují vynikající možnosti relaxačních, zdravotních i aktivních pobytů či sportovních soustředění, jsou lázně: Terme Ptuj, Terme Banovci, Terme Radenci, Terme Lendava a Terme 3000 v Moravských Toplicích.

Terme Ptuj
Město Ptuj je jedno z nejstarších měst celého Slovinska, v římských dobách bývalo regionálním centrem s více jak sto tisíci obyvateli. Místní lázně čerpají termální uhličitou vodu ze dvou vřídel vyvěrajících z hloubky 1050 až 1590 metrů. Termální pramen dosahuje teploty 39-54° Celsia a je nesmírně léčivý zejména na rehabilitaci revmatických a degenerativních onemocnění. Zároveň má blahodárný účinek na pohybové ústrojí a neurologická onemocnění.

Terme Banovci
Lázně Banovci jsou příjemné menší lázně uprostřed netknuté přírody v blízkosti města Ljutomer (hlavního města regionu Prlekija). Hotel „Zeleni gaj“, apartmánová vesnička „Zeleni gaj“ a klasický i nudistický kemp nabízejí mnoho možností ke strávení dovolené v souladu s přírodou blízkého okolí. Nudistický kemp „Sončni gaj“ je první a stále ještě jediný evropský nudistický kemp s termální vodou. Místní termální pramen je bohatý na fluoridy, dosahuje 60 až 68° Celsia a má blahodárný vliv na kosti, klouby a svaly. Specialitou Banovců jsou animační programy pro děti: Piráti z Banovců, Detektiv Franček, Čarodějky z Banovců, Dobrodružství rytířů atd.

Terme Radenci
Lázně Radenci leží na pomezí Panonské nížiny, blízko hraničních přechodů s Rakouskem a Maďarskem. Byly vybudovány na přírodním zdroji minerální vody. Lázně jsou vyhlášené svými nejmodernějšími lékařskými přístroji pro kardiovaskulární diagnostická vyšetření. Dále mají k dispozici tým lázeňských i specializovaných lékařů (internistů, kardiologů, fyzioterapeutů), kteří se starají o zdraví hotelových hostů 24 hodin denně. Zdravotní centrum „Tri srca“ v Radenci nabízí rehabilitaci pacientů po infarktu, po kardiovaskulárních operacích, s obtížemi krevního oběhu dolních končetin, s angínou pectoris, vysokým tlakem, pacientů po mozkové mrtvici nebo s osteoporózou dolních končetin.

Terme Lendava
Lázně Lendava leží na úpatí rozsáhlých lendavských vinic (je jich zde více jak čtyři tisíce). Poloha městečka Lendava v blízkosti hranic s Chorvatskem a Maďarskem způsobila míšení tří různých kultur, které zde spolu žijí v naprosté harmonii. Lázně vznikly docela netradičně, objevením termálního pramenu během naftových vrtů v roce 1965. V té době místní obyvatelé zjistili, že koupele v horké vodě (62° C) pomáhaly utišit jejich problémy přicházející s věkem. Léčivá voda v těchto lázních je velmi bohatá na parafín

Terme 3000
Lázně Terme 3000 se nacházejí v malém městečku Moravske Toplice a od léta 2000 se pyšní komplexem venkovních bazénů. Tento aquapark se řadí k evropské špičce nejen svoji atraktivitou, ale především kvalitou poskytovaných služeb.

V lázních je relaxační a léčebné centrum Thermalium, které poskytuje kompletní lázeňské služby. Hlavním lákadlem Thermalia je „černá“ uhličitá termální voda, která vyvěrá z hloubky 1175 až 1467 metrů a má teplotu 72° Celsia. Tím je tento přírodní zázrak zcela unikátní, protože ostatní uhličité prameny jsou většinou studené.

V roce 1964 byla tato voda prohlášena za přírodní léčivý prostředek. Nejenže má tento termální pramen terapeutický účinek na lidské tělo, ale zároveň ho oživuje, zlepšuje a zrychluje krevní oběh, snižuje nervové napětí a urychluje přírodní opalování. V těchto lázních a v lázeňském centru Lendava se každoročně koná mnoho sportovních soustředění, fotbalových , hokejových , plaveckých a dalších sportovních týmů.

- PR článek -

Sava Trade
U Elektry 650/50
190 00 Praha 9
Tel.: 224 941 966

http://www.specialistanaslovinsko.cz
info@savatrade.cz


Předchozí články o Slovinsku:
Triglavský národní park
Milá Lublaň
Maribor - v kraji bobulí
Alpská oblast Gorenska

Článek byl zobrazen 7 584 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko