Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radovljica

Starobylé město Radovljica se nachází na 75 m vysoké terase nad soutokem řek Sávy Bohinjky a Sávy Dolinky pod Julskými Alpami. Leží asi 8 km jihovýchodně od Bledu (na železniční trase Ljubljana - Jesenice). Má krásné historické centrum a malebné náměstí Linhartov trg. Tam se nachází pěkné muzeum včelařství. Slovinsko má totiž dlouhou včelařskou tradici a slovinský med je vyhlášený.

Středověké městečko Radovljica je malebně položené nad řekou Sávou. Kolem náměstí stojí mohutné měšťanské domy. Kromě nich se zde nachází také gotický farní kostel a barokní zámek. Mnoho turistů sem ale přijíždí především proto, aby se tu výborně najedli. Zdejší hostince jsou proslulé v celé zemi.

První písemné zmínky pocházejí z roku 1333, městská práva získala Radovljica na konci 15. století. Staré městské jádro patří mezi nejvýznamnější kulturní památky ve Slovinsku. Samotné náměstí v historickém centru (Linhartovo náměstí) není velké. Spíše připomíná jednu dlouhou ulici s historickými budovami. Náměstí je pojmenované po zdejším rodákovi Antonovi Tomaži Linhartovi (1756 – 1795), který vytvořil základy slovinské dramatiky a kritického dějepisectví.

Centru dominuje impozantní zámek zvaný Graščina se zajímavou fasádou. V prvním patře zámku se nachází slavné muzeum včelařství přibližující návštěvníkům celou tradici slovinského včelaření, která sahá až do 16. století. Ve včelařském muzeu se dozvíte více také o vynálezu úlů „kranjič“, které byly zdobeny malbami náboženských nebo historických motivů ve stylu lidového baroka. Další muzeum je nazváno „Radovljické městské muzeum“ a je věnováno stálé expozici, výstavě díla a informací o životě Antona Tomaže Linharta.

Vedle zámku stojí farní kostel sv. Petra s gotickým portálem a zajímavou žebrovou klenbou ve tvaru hvězdy. Společně se zámkem tvoří kostel stylový rámec pro festival rané hudby. Každoročně se zde koná Radovljický festival, který má tradici již od roku 1982 a celý srpen nabízí koncerty zejména klasické barokní hudby a jazz. Hudebníci z celého světa hrají na historických hudebních nástrojích středověkou a barokní hudbu.

Radovljica je součástí alpského světa. Leží sice převážně na rovném území pod Alpami, na okraji Goreňské roviny, jejímž centrem protéká v údolí řeka Sáva. Je to území, které je ohraničeno na severu horským masívem Karavanek. Jen 7 km západně odtud je světoznámé letovisko Bled.

Z Radovljice je překrásný pohled na panoráma Karavanek na severu (nejvyšším vrcholem na území občiny je Veliki Vrh - Begunjščica – 2060 m) a Julské Alpy na západě. Pokud se v Radovljici podíváte směrem na masiv Julských Alp, určitě nepřehlédnete nejvyšší horu Slovinska Triglav (2 864 m). V zimě je oblast také atraktivní pro lyžaře.

Moderní Radovljica se může pochlubit cyklostezkami a také sportovně rekreačním areálem, plaveckým bazénem s vyhřívanou vodou a navazujícími možnostmi pro sportovní vyžití (např. hřiště pro plážový volejbal). Tento sportovní areál však není jediným.

Oblast okolo Radovljice díky své slunečné pozici a alpskému klimatu je ideálním místem k relaxaci, turismu a skýtá velké možnosti k provozování rozličných sportovních aktivit. Je zde nespočetné množství turistických a cyklistických tras a několik center pro rafting na řece Sávě. Milovníci horolezectví mají na výběr hned několik hor, kam jen oko z údolí dohlédne. Mezi další možné aktivity patří např. golf, paragliding, tenis.

Nedaleké jezero Bled nabídne skvělé možnosti koupání a plavání ve volné přírodě a vodních atrakcí pro děti. Na své si ale přijdou i milovníci památek, stačí si například udělat výlet na středověký hrad tyčící se na skalnatém výběžku nad jezerem Bled. Kouzelné bledské jezero s modrou vodou má ostrůvek, na němž se tyčí kostelík s červenou střechou.

Z Radovljici není daleko na hrad Kamen (údolí Drage) a poutní Brezije s kostelem Marije Pomagaj.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko