Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bled

Městečko Bled je bezpochyby hlavní turistické centrum a zároveň symbol Slovinska. Nachází se v podhůří Julských Alp v nadmořské výšce 500 metrů.  Leží na břehu Bledského jezera. Nad jeho severní stranou se vypíná mohutná hradní skála a v jeho středu leží Mariánský ostrov s malým barokním kostelem. K němu se po jezerní hladině můžete nechat převézt na „pletně“, což je malý zastřešený člun. Městečko Bled je také výchozím místem do Triglavského národního parku s nejvyšším vrcholem Slovinska Triglavem.

Oblast Bledu se vyznačuje zdravým a mírným podnebím. Přibližně 2 km dlouhé a kilometr široké jezero vzniklo táním ledovců po první době ledové. Na severu je ohraničeno hradní skálou, na jihu horou Straže. V jezeře je možné se koupat už od května až do října, teplota vody dosahuje až 24 stupňů Celsia.

Bled jsou klimatické lázně, čehož využívá nespočet každoročních návštěvníků. Ke zdejší „proceduře“ patří čerstvý vzduch, sport a turistika. První víkend v srpnu se zde setkávají umělecké skupiny z celého světa, aby v Bledu na Okarina Etno Festivalu představily, co umí.

O zdejší léčivé síle pramenů informuje již v roce 1689 ve své knize „Sláva vévodství karniolského“, její autor Johann Weichard Valvasor. Zdejší lázeňský turistický ruch začal rozvíjet teprve roku 1855 švýcarský lékař Arnold Rikli – významný přírodní léčitel. Bled se tak stal mondénním místem císařského Rakouska, kde přijížděli šlechtici, bohémové, důstojníci i průmysloví baroni.

Pokud na Mariánský ostrov (Otok Sv. Marija) doplavete vlastními silami nebo připlujete pletnou, počítejte s tím, že od přístaviště k raně baroknímu mariánskému kostelu je nutné vystoupit vzhůru po 99 schodech. V místech, kde dnes stojí mariánský kostel, se v raném středověku nacházelo staroslovanské kultovní místo. Poutníci sem přicházeli, aby si od pohanské bohyně vyprosili štěstí v boji nebo v lásce.

Blejski grad je biskupský hrad, který trůní na strmé, 139 metrů vysoké skalní plošině. Německý císař Jindřich II věnoval hrad roku 1004 biskupům z Brixenu, kteří misionářsky působili mezi slovanskými pohany.  S výjimkou krátkých přerušení zůstal hrad v rukou biskupů více než 800 let.

V barokní části hradu je městské muzeum zaměřené na historii místní kultury bydlení. Archeologická část mapuje historii regionu. V hradním muzeu jsou vystaveny nálezy ze staroslovanských pohřebišť. Kromě toho je v hradním muzeu rozsáhlá sbírka zbraní a to mečů, halaparten a střelných zbraní ze 16. až 18. století.

Zvláště krásná je kaple na horním nádvoří, která byla kolem roku 1700 vymalována ilusionistickými freskami. Na úpatí hradního návrší byl postaven roku 1904 kostel sv. Martina. V jeho interiéru překvapí mramorové sochy a nádherné fresky. V parku pod kostelem byl postaven pomník básníka France Prešerena. Za jasného počasí je z terasy při dobrém výhledu vidět přes pohoří Pokljuka sněhem pokryté vrcholky Julských Alp.

Nádherné jsou procházky kolem jezera a na blízké vrcholy. Z promenády poblíž Grand Hotelu Toplice trvá stoupání na horu Straža přibližně 30 minut. Je tu také možnost se nechat vyvézt sedačkovou lanovskou.

Bled je ideální startovací místo pro poznávání severozápadního Slovinska - autobusy jezdí do Vintgaru, Ribčev Laz (Bohinjské jezero), Kranjské Gory, Jesenice a dalších více či méně zajímavých měst a vesnic.

Asi 4 km od Bledu se nachází největší turistická atrakce Triglavského národního parku je soutěska Vintgar. Je to 1,6 km dlouhá skalní rokle, kterou protéká divoká řeka Radovna s mnohými vodopády a peřejemi. Dřevěné chodníky vedou pod svisle vyčnívající strmou stěnou podél potoka bohatého na pstruhy.

Bled – kouzelný ostrov a středověký hrad

Bled – kouzelný ostrov a středověký hrad

Městečko Bled leží na severozápadě Slovinska asi 80 km od Lublaně. Nachází se v podhůří Julských Alp a leží na břehu malebného jezera Bled s kouzelným ostrovem a středověkým hradem. K hradu se po jezerní hladině můžete nechat převézt na „pletně“, což je malý zastřešený člun.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko