Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Divoká řeka Radovna si našla svou cestu soutěskou Vintgar bez lidského přičinění

Pojďte po stopách vody, vzduchu a skal. Bujará Radovna představuje exkluzivní tajemství zvané Vintgar. Proudící tok připomíná sklenku svěžího slovinského vína a nabádá k jejímu ochutnání.

Oblast je součástí Triglavského národního parku

Soutěska leží 4 km od Bledského jezera u malinké vísky Podhom, která vás přivítá průzračnou říčkou a později řekou Radovnou se zrcadlovým obrazem. Ve vesnici Podhom žije pouhých 320 obyvatel, vládne tu mystické ticho a příroda se blýská čirou krásou. Nesnažte se zde najít místo na parkování, všude jsou zákazy nebo vjezdy pouze pro hosty restaurací a ubytovacích zařízení. Autem můžete zajet přímo až před soutěsku.

řeka Radovna

Cesta pohádkovou roklí vede po pravé straně a je řešena velmi nápaditě. Procházíte skalními tunely, udupanými pěšinami či po různě položených dřevěných visutých mostech. Žádné dráty. Žádné ploty. Žádné nápisy „Nevstupovat“. Příroda s volným pohybem a přitom nezničeným charakterem. Voda je studená a osvěžující. Vyzkoušejte to. Zujte si boty, ponožky a otužte se na moment v Radovně. Tam, kde má voda slabší tok, se tyčí do výšky komínky z kamínků. Každý je tu staví. A je to zábava.

Pohádka skalní moci

Romantický ráz bujaré přírody navnadí, ať už jednotlivce nebo páry k momentu naplněného dne příjemným a nenáročným trekem do bušícího srdce řeky Radovny. Soutěska, dlouhá 1600 metrů, se pyšní parádním příjemným klimatem za oboustranně přítomných skal a převisů, které se zde vytvořily samy. V parních letních dnech zde naleznete příjemné teploty. Skály jsou obroušené od toku řeky a mají bílý nádech.

Pstruzi na útěku

Radovna se klikatí mezi skalisky a vytváří zajímavé jezy a chilli peřeje. Díky její čisté kráse vidíte až na dno. V některých úsecích dosahuje Radovna neuvěřitelných 250 metrů hloubky. Můžete pozorovat ryby, které se snaží přemoci proud nebo se shlukují v klidnějších úsecích. Voda se mele přes kořeny stromů. Neuvěřitelná je ta čistota. Řeka je průzračná. To jsem ještě nikdy neviděla.

Radovno, posíláme ti vodácké ahoj

Radovna se charakterizuje svou pyšností a náladovostí. Horní část je klidná a vhodná pro vodáky, oblast před soutěskou se vyznačuje velmi náročnými podmínkami i pro ty nejzkušenější vodáky. Před Vintgarem končí vodácký úsek. Soutěsku objevil starosta a kartograf Jakob Žumer a fotograf Benedikt Lergetporer v roce 1891 a první kroky turistů sem zavítaly o dva roky později.

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

další fotografie

Hučí. Zpívá. Zuří. Vodopád Šum.

Na konci soutěsky se blýská třešnička na dortu a to ve výšce 15-ti metrů vysoko. Voda se tu láme a chrlí proud vodopádu. Vítejte u vodopádu Šum. Poslechněte si zvuk padající vody ze shora, ale i ze spoda. Je to famózní zážitek. U vodopádu je malinké dřevěné občerstvení, kde si můžete dát kávu, pivo nebo zmrzlinu. My jsme se vydali dolů pod vodopád a objevili jsme ostrovní kámen se zajímavým porostem. Odtud můžete pokračovat stejnou cestou zpět na začátek soutěsky nebo se vydat dále a udělat si opravdu celodenní výlet v pořádným výšlapem slovinskými vesničkami.

4 Eura, parádní skvost a pohodlné boty

Soutěska je otevřena pro veřejnost už od roku 1893 a to každoročně od května do října. V zimních měsících taje sníh a řeka Radovna mění mnohonásobně objem vody. Díky dlouhé a točité stezce jste na mnohých místech naprosto sami. Zastavte se na moment a poslouchejte. Ten šum řeky a horský vzduch v pouhých 580 m.n.m. je přesto osvěžující. I Slovinsko má své genius locci: Vintgar.

Článek byl zobrazen 8 888 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko