Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Celje

Třetí největší slovinské město Celje leží na soutoku řek Voglajna a Savinja. Zachovalo se zde středověké jádro s mnoha architektonickými památkami a zřícenina hradu, která trůní na vysoké skále.

V minulosti bylo město osídleno Ilyry, pak Kelty. V 5. století zde Římané vybudovali osadu Claudia Celeia. Bylo to nejvýznamnější město římské provincie Noricum, které bylo již v antice vyhlášeno kvůli svým lázním a chrámům jako Troia secunda (druhá Troja). Oddíly hunského krále Attily toto město však roku 451 n. l. přeměnily v sutiny a popel.

Slavná doba města, kdy se stalo významným obchodním centrem, je spojena se jménem hraběcí rodiny Cilli, mocného rodu, který obýval město mezi 14. a 15. stoletím. Po jejich vymření se zbylý majetek stal předmětem sporů a bojů. Město nakonec získali Habsburkové, kteří zde vládli až do roku 1918.

V polovině 19. století si vídeňští aristokraté zvolili město za oblíbené rekreační místo. U řeky Savinja byla zřízena moderní koupaliště a vznikly nejrůznější kavárny a parky. Postupem času se stalo kulturním, administrativním a průmyslovým (hutnictví barevných kovů, textilní a chemický průmysl) centrem středního Slovinska.

Centrem starého města je Glavni trg s mariánským sloupem z roku 1776. Na Slomškově trgu (jižně od trgu Glavniho) můžete navštívit kostel sv. Daniela z konce 14. století s vitrážemi v Celjské kapli (14. století) a pietou (15. století). Kostel je zdoben překrásnými freskami a vytesanými náhrobními deskami.

Muzeujnímu náměstí (Muzejski trh) na levém břehu řeky Savinja dominuje Staré hrabství (Stara Grofija). Dvoupodlažní renesanční palác z roku 1580 vytváří elegantní rámec pro bohaté sbírky regionálního muzea. Jsou zde vystaveny zajímavé nálezy z římského města Celeia a z doby slovanského osídlení. Nádherným kouskem v muzeu je stropní freska v Rytířském sále s iluzionistickou malbou z dílny polského umělce Theofilowicze.

Na západní straně náměstí Knížat z Cilli (Trg Celiskih knezov) stojí bývalý Národní dům v neorenesančním stylu, naproti němu stojí palác Prothasi. Pěší zóna je lemována měšťanskými domy, pocházejícími ještě z doby založení. V její střední části se nachází bývalý klášter minoritů, v němž bydlelo přibližně 1200 až 1800 mnichů žebravého řádu menších bratří.

Mariánský kostel vedle kláštera sloužil hrabatům z Cilli jako hrobka. V bývalém magistrátu naproti kostelu je dnes muzeum novějších dějin, kde jsou k vidění originální interiéry z tehdejší doby jako například fotografické studio, mučírna, nebo praxe zubního lékaře.

Tip na výlet
V průmyslovém městě Šempeter (9 km západně od Celje), byl roku 1952 při silničních pracích náhodou objeven mramorový reliéf a socha sedící ženy. Při následných archeologických pracích byla odhalena římská nekropole z 1. – 3. století. Na trase o šířce 9 m a délce 315 m je seřazeno více než 100 hrobů a hrobek ve stylu chrámu. Nekropole byla přeměněna na archeologický park a je možné si ji prohlédnout.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko