Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strunjan

V polovině cesty mezi Izolou a Portoroží leží světlými skalami lemovaný poloostrov Strunjan. Na jeho jižní straně, kde se u ústí potoka Strunjan vytvořila laguna, leží stejnojmenná vesnička. Rozptýlená ves je složená zejména z osamocených usedlostí na vinicích a olivových hájích při Strunjanské dolině a při potoku Roje na svazích vrchu Ronek.

Při ústí potoku se nacházejí menší saliny, v nichž se dříve z mořské vody získávala sůl, dnes s výskytem řady zajímavých živočišných i rostlinných druhů. Část při pobřeží je volně přístupná se soustavou můstků a cest po hrázkách mezi odpařovacími nádržemi.

Divoké saliny jsou zajímavé zvlášť pro přírodovědce. Na začátku podzimu se na opuštěné a bažinaté saliny slétají tisíce tažných ptáků. Voda v laguně je specifickou směsí sladké a slané vody. Je prostorem pro vzácné rostliny jako mořský fenykl, slanorožec a úzkolistý hvozdík písečný. Mírné středomořské klima, slaný vzduch a existence mořského bahna podpořily ve 20. století rozkvět města. To se stalo oblíbenými lázněmi, které doporučují především při onemocnění dýchacích cest a pohybovaného aparátu.

Z nejvyššího skalního břehu celého pobřeží je nádherný daleký výhled až do Terstu, za jasného počasí je vidět až ke sněhem pokrytým vrcholkům Alp. Na zpáteční cestě se doporučuje ještě odbočka k mariánskému kostelu. Každoročně do něj 15. srpna směřují četní poutníci. Kostel nechali v 16. století postavit lidé, kteří se na tomto pobřeží zachránili po ztroskotání lodi.

Na západním okraji při pobřeží se nachází vila houslového virtuosa Giuseppe Tartiniho (nepřístupná) s rozlehlým parkem. Na břehu Strunjanské zátoky jsou pak situovány hotelové komplexy a pláže (hotel Salinera, hotel Oleander, kemp Strunjan aj).

Místní pláž ve Strunjanu je placená a slouží spíše jako přírodní koupaliště. Do vody vedou schůdky, dno je vysypané kameny a prostor pro plavání vymezují zhruba po 20 m boje se sítí. Na břehu najdou návštěvníci vše, co potřebují - sprchy, občerstvení, WC apod. Velmi zajímavá je cesta z této pláže podél pobřeží do Piran.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko