Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bled – kouzelný ostrov a středověký hrad

Městečko Bled leží na severozápadě Slovinska asi 80 km od Lublaně. Nachází se v podhůří Julských Alp a leží na břehu malebného jezera Bled s kouzelným ostrovem a středověkým hradem. K hradu se po jezerní hladině můžete nechat převézt na „pletně“, což je malý zastřešený člun.

Od přístaviště k raně baroknímu mariánskému kostelu je nutné vystoupit vzhůru po 99 schodech. V místech, kde dnes stojí mariánský kostel, se v raném středověku nacházelo staroslovanské kultovní místo. Poutníci sem přicházeli, aby si od pohanské bohyně vyprosili štěstí v boji nebo v lásce.

Slovinsko - Bled

Na skále u jezera se tyčí bledský hrad. Stojí za to na něj vylézt už kvůli skvělému výhledu na jezero a na hory okolo. Blejski grad je biskupský hrad, který trůní na strmé, 139 metrů vysoké skalní plošině. Německý císař Jindřich II věnoval hrad roku 1004 biskupům z Brixenu, kteří misionářsky působili mezi slovanskými pohany.  S výjimkou krátkých přerušení zůstal hrad v rukou biskupů více než 800 let. V kinosálu uvnitř hradu se můžete podívat na film, ve kterém jsou všechny důležité přestavby zobrazeny pomocí počítačové simulace. Určitě stojí za to se tam vypravit, z hradeb je totiž nádherný výhled na jezero Bled, obklopené Julskými Alpami.

V barokní části hradu je městské muzeum zaměřené na historii místní kultury bydlení. Archeologická část mapuje historii regionu. V hradním muzeu jsou vystaveny nálezy ze staroslovanských pohřebišť. Kromě toho se v hradním muzeu nachází rozsáhlá sbírka zbraní – mečů, halaparten a střelných zbraní z 16. až 18. století.

Slovinsko - Bled

Zvláště krásná je kaple na horním nádvoří, která byla kolem roku 1700 vymalována ilusionistickými freskami. Na úpatí hradního návrší byl postaven roku 1904 kostel sv. Martina. V jeho interiéru překvapí mramorové sochy a nádherné fresky. V parku pod kostelem byl postaven pomník básníka France Prešerena. Za jasného počasí je z terasy při dobrém výhledu vidět přes pohoří Pokljuka sněhem pokryté vrcholky Julských Alp.

Samotné město Bled je samozřejmě orientované na turistický ruch, takže tu najdete spoustu hotelů, hostely, restaurace, bary a řadu dalších možností k zábavě a odpočinku.

Slovinsko - Bled

Většinu Julských Alp pokrývá národní park Triglav. Na okraji parku se nachází horské lázeňské městečko Bled. Tento alpský resort je díky široké nabídce rekreace u malebného Bledského jezera napájeného termálními prameny a díky množství hotelů i penzionů považován za skutečný turistický ráj. Přímo nad zdejším jezerem se tyčí majestátní hrad, uprostřed jezera najdeme romantický kostel se známým zvonem přání a je zde i jedno z nejkrásnějších alpských golfových hřišť, za nímž se zdvihají alpské velikány.

Další články ze Slovinska
Malebné údolí Soča 
Otočec - zámek jako z pohádky 
Slovinsko – malebná Panonská nížina
Triglavský národní park - botanický ráj Slovinska
Milá Lublaň 

Článek byl zobrazen 27 500 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko