Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bled – kouzelný ostrov a středověký hrad

Městečko Bled leží na severozápadě Slovinska asi 80 km od Lublaně. Nachází se v podhůří Julských Alp a leží na břehu malebného jezera Bled s kouzelným ostrovem a středověkým hradem. K hradu se po jezerní hladině můžete nechat převézt na „pletně“, což je malý zastřešený člun.

Od přístaviště k raně baroknímu mariánskému kostelu je nutné vystoupit vzhůru po 99 schodech. V místech, kde dnes stojí mariánský kostel, se v raném středověku nacházelo staroslovanské kultovní místo. Poutníci sem přicházeli, aby si od pohanské bohyně vyprosili štěstí v boji nebo v lásce.

Bled, Slovinsko

Na skále u jezera se tyčí bledský hrad. Stojí za to na něj vylézt už kvůli skvělému výhledu na jezero a na hory okolo. Blejski grad je biskupský hrad, který trůní na strmé, 139 metrů vysoké skalní plošině. Německý císař Jindřich II věnoval hrad roku 1004 biskupům z Brixenu, kteří misionářsky působili mezi slovanskými pohany.  S výjimkou krátkých přerušení zůstal hrad v rukou biskupů více než 800 let. V kinosálu uvnitř hradu se můžete podívat na film, ve kterém jsou všechny důležité přestavby zobrazeny pomocí počítačové simulace. Určitě stojí za to se tam vypravit, z hradeb je totiž nádherný výhled na jezero Bled, obklopené Julskými Alpami.

Bled, Slovinsko

V barokní části hradu je městské muzeum zaměřené na historii místní kultury bydlení. Archeologická část mapuje historii regionu. V hradním muzeu jsou vystaveny nálezy ze staroslovanských pohřebišť. Kromě toho se v hradním muzeu nachází rozsáhlá sbírka zbraní – mečů, halaparten a střelných zbraní z 16. až 18. století.

Bled, Slovinsko

Zvláště krásná je kaple na horním nádvoří, která byla kolem roku 1700 vymalována ilusionistickými freskami. Na úpatí hradního návrší byl postaven roku 1904 kostel sv. Martina. V jeho interiéru překvapí mramorové sochy a nádherné fresky. V parku pod kostelem byl postaven pomník básníka France Prešerena. Za jasného počasí je z terasy při dobrém výhledu vidět přes pohoří Pokljuka sněhem pokryté vrcholky Julských Alp.

Bled, Slovinsko

Samotné město Bled je samozřejmě orientované na turistický ruch, takže tu najdete spoustu hotelů, hostely, restaurace, bary a řadu dalších možností k zábavě a odpočinku.

Bled, Slovinsko

Většinu Julských Alp pokrývá národní park Triglav. Na okraji parku se nachází horské lázeňské městečko Bled. Tento alpský resort je díky široké nabídce rekreace u malebného Bledského jezera napájeného termálními prameny a díky množství hotelů i penzionů považován za skutečný turistický ráj. Přímo nad zdejším jezerem se tyčí majestátní hrad, uprostřed jezera najdeme romantický kostel se známým zvonem přání a je zde i jedno z nejkrásnějších alpských golfových hřišť, za nímž se zdvihají alpské velikány.

Bled, Slovinsko

Další články ze Slovinska
Malebné údolí Soča 
Otočec - zámek jako z pohádky 
Slovinsko – malebná Panonská nížina
Triglavský národní park - botanický ráj Slovinska
Milá Lublaň 

Článek byl zobrazen 29 975 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko