Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kranjska Gora – lyžařů ráj

Na hranici tří států – Slovinska, Rakouska a Itálie se rozkládá oblíbené turistické středisko zimních i letních sportů Kranjska Gora, česky Kraňská Hora. Najdeme jej v Zgornjesavkém údolí na severozápadě Slovinska, tedy v místě, kde se střetávají Karavanky s Julskými Alpami.

Tato alpská vesnička vyrostla v horní části Sávské doliny, kolem ústí říčky Pišnice do Sávy Dolinky. Jižně od Kranjske Gory se zvedají Julské Alpy, které jsou v těchto místech chráněny jako Národní park Triglav. Díky blízkosti hor je Kranjska Gora považována za jedno z nejlepších ski center ve Slovinsku.

Kromě přírodních krás však městečko nabízí také malebné a staré vesnické jádro, jemuž dominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie ze 14. století. Ve starých listinách je zmíněn již roku 1326 jako podřízený radovljické farnosti. Tento původně pozdně gotický církevní svatostánek byl několikrát v minulosti upravován, proto má dnes barokní podobu. Zůstal mu však hvězdicovitý půdorys, presbytář i pravoúhlá loď, která byla v 19. století prodloužena. Fasáda byla obarvena typickou „schönbrunnskou žlutí“ a zvonice z roku 1500 doplněna barokními hlavicemi.


Autor: Rob  Osborne

Další významnou památkou je Dům Liznjek, který si do dnešních dní zachoval původní ráz z 18. století. Je ukázkou klasického slovinského alpského stylu, pro který je typická nízko položená šindelová střecha a dřevěný vyřezávaný balkon. Fasáda je ozdobena vinoucím se vlysem. Interiér připomíná tehdejší bytovou kulturu dobře situovaných velkostatkářů, je vybaven nábytkem z okolí Kranjské Gory, na zadním dvoře je možné si prohlédnout staré kočáry. V domě je dnes umístěna také etnografická sbírka. Ve staré čtvrti městečka můžete narazit ještě na rodný dům spisovatele J. Vandota, který je autorem oblíbených příběhů o Kekeci.

Vandot vytvořil postavu chlapce jménem Kekec, který se toulal po alpských vesničkách. Kekec neměl žádnou rodinu, ale kamkoliv přišel, tam jej měli všichni rádi. Chlapcovou láskou byla dívka jménem Mojca, kterou chlapec musel často zachraňovat z léček a problémů, které na ni chystali nepřátelé. Tím úhlavním nepřítelem byl starý mrzout Bedánec. Všechny příběhy se odehrávají v prostředí slovinských Alp. Kekec byl několikrát také zfilmován, první díly jsou černobílé, v těch novějších si můžete už v barvě prohlédnout krásnou architekturu a život v alpských vískách, lidové zvyky, oděv i způsob života.

První písemná zmínka pochází z roku 1326, kdy zde stála osada známá jako Borovska vas, která se následně stala trvalým církevním i správním centrem pro okolní vsi. Tato oblast byla po dlouhou dobu poměrně špatně dostupná, to se zlepšilo až v roce 1870, kdy sem byla zavedena železniční trať Jesenice – Trbiž. Díky železnici došlo k rozvoji turismu a lidem byly dostupné lepší pracovní možnosti. Během první světové války byla vystavěna silnice přes přechod Vršič, čímž byl usnadněn přístup do zdejšího horského světa. V druhé světové válce byla oblast okupována Němci, řada z jejich krajanů se pak v Kranjske Goře usadila.

Přestože je nyní Kranjska Gora vyhledávaným turistickým střediskem, podařilo se centru města zachovat si do dnešních dní jakýsi šarm z dřívějších dob. Kolem historického jádra vyrostla nová turistická zástavba s hotely, domy, rekreačními objekty, obchody, lyžařskými tratěmi a sítí cyklistických a pěších stezek. V současnosti v obci žije okolo 2800 obyvatel, ubytovací možnosti však zdaleka tento počet převyšují. Zdejší hotely a apartmány jsou schopny pojmout až 4500 hostů. Většina z ubytovacích zařízení je umístěna v těsné blízkosti lyžařských areálů.


Autor: Rob  Osborne

Kraňská Hora je dějištěm významných mezinárodních lyžařských soutěží v alpském lyžování. Asi 2km západně se nachází areál Planica, kde bylo během Světového poháru v lyžování dosaženo nejvíce světových rekordů ve skocích na lyžích. Již v roce 1936 zde Sepp Brandl přeskočil značku 100 metrů, v roce 2003 pak Fin Matti Hautamaeki skočil 231 metrů. Planica tyto skokanské závody světové elity hostí každoročně, může se totiž pochlubit největším mamutím můstkem světa.

V okolí Kranjske Gory je několik lyžařských areálů s různě obtížnými sjezdovkami. Pro začátečníky je určen skiareál Kranjska Gora a Gozd Martuljek, pokročilí si užijí lyžování na slalomových svazích Podkoren a pro nejlepší lyžaře jsou připraveny sjezdovky Vitranc I. a II., kde se každoročně jezdí Světový pohár mužů v obřím i klasickém slalomu. Na východě Planice se nachází vrchol Ciprnik (1746), sloužící ke sjezdovému lyžování.

Nejblíže je návštěvníkům Kranjske Gory lyžařský areál na svazích Vitrance a Ciprniku. Lyžařům je celkově k dispozici 30 km sjezdových tratí, z toho 9 je modrých, 4 červené a 1 černá. Přeprava lyžařů na svazích je zajištěna 14 vleky a 5 sedačkovými lanovkami. Jejich celková přepravní kapacita je 19 tisíc osob za hodinu. Všechny tratě jsou pravidelně upravovány a téměř 70 % z nich také uměle zasněžováno technickým sněhem. 

Milovníci freeridového lyžování či snowboardingu se mohou vypravit do údolí Zgornja Savska, kde se jim naskýtají nepřeberné možnosti dovádění v hlubokém sněhu mimo sjezdovky. Není dobré se do těchto míst vydávat na vlastní pěst, vždy je lepší mít s sebou průvodce, který vám ukáže bezpečná a zároveň zajímavá místa. Nejlepším způsobem, jak údolí poznat, je vydat se sem na běžkách. Údolí se chlubí 40 kilometry upravených tratí, od nenáročných až po obtížné.

Kranjska Gora poskytuje návštěvníkům také řadu aprés-ski aktivit, navštívit můžete některou z mnoha místních diskoték, restaurací, barů či kasino. O tělo vám budou pečovat v relaxačním centru či akvaparku a dobrodružství zažijete během lezení po zamrzlých vodopádech. Kombinace aktivního i pasivního odpočinku uprostřed panensky čisté přírody se svěžím vzduchem a v přátelském prostředí je to nejlepší, co můžete očekávat od dovolené v Alpách.

- jap -

Předchozí články ze Slovinska:
Piran postavený v benátském stylu
Otočec – zámek jako z pohádky
Slovinsko – malebná Panonská nížina
Triglavský národní park - botanický ráj Slovinska
Milá Lublaň

Článek byl zobrazen 7 745 krát.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko