Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Celje

Třetí největší slovinské město Celje leží na soutoku řek Voglajna a Savinja. Zachovalo se zde středověké jádro s mnoha architektonickými památkami a zřícenina hradu, která trůní na vysoké skále.

V minulosti bylo město osídleno Ilyry, pak Kelty. V 5. století zde Římané vybudovali osadu Claudia Celeia. Bylo to nejvýznamnější město římské provincie Noricum, které bylo již v antice vyhlášeno kvůli svým lázním a chrámům jako Troia secunda (druhá Troja). Oddíly hunského krále Attily toto město však roku 451 n. l. přeměnily v sutiny a popel.

Slavná doba města, kdy se stalo významným obchodním centrem, je spojena se jménem hraběcí rodiny Cilli, mocného rodu, který obýval město mezi 14. a 15. stoletím. Po jejich vymření se zbylý majetek stal předmětem sporů a bojů. Město nakonec získali Habsburkové, kteří zde vládli až do roku 1918.

V polovině 19. století si vídeňští aristokraté zvolili město za oblíbené rekreační místo. U řeky Savinja byla zřízena moderní koupaliště a vznikly nejrůznější kavárny a parky. Postupem času se stalo kulturním, administrativním a průmyslovým (hutnictví barevných kovů, textilní a chemický průmysl) centrem středního Slovinska.

Centrem starého města je Glavni trg s mariánským sloupem z roku 1776. Na Slomškově trgu (jižně od trgu Glavniho) můžete navštívit kostel sv. Daniela z konce 14. století s vitrážemi v Celjské kapli (14. století) a pietou (15. století). Kostel je zdoben překrásnými freskami a vytesanými náhrobními deskami.

Muzeujnímu náměstí (Muzejski trh) na levém břehu řeky Savinja dominuje Staré hrabství (Stara Grofija). Dvoupodlažní renesanční palác z roku 1580 vytváří elegantní rámec pro bohaté sbírky regionálního muzea. Jsou zde vystaveny zajímavé nálezy z římského města Celeia a z doby slovanského osídlení. Nádherným kouskem v muzeu je stropní freska v Rytířském sále s iluzionistickou malbou z dílny polského umělce Theofilowicze.

Na západní straně náměstí Knížat z Cilli (Trg Celiskih knezov) stojí bývalý Národní dům v neorenesančním stylu, naproti němu stojí palác Prothasi. Pěší zóna je lemována měšťanskými domy, pocházejícími ještě z doby založení. V její střední části se nachází bývalý klášter minoritů, v němž bydlelo přibližně 1200 až 1800 mnichů žebravého řádu menších bratří.

Mariánský kostel vedle kláštera sloužil hrabatům z Cilli jako hrobka. V bývalém magistrátu naproti kostelu je dnes muzeum novějších dějin, kde jsou k vidění originální interiéry z tehdejší doby jako například fotografické studio, mučírna, nebo praxe zubního lékaře.

Tip na výlet
V průmyslovém městě Šempeter (9 km západně od Celje), byl roku 1952 při silničních pracích náhodou objeven mramorový reliéf a socha sedící ženy. Při následných archeologických pracích byla odhalena římská nekropole z 1. – 3. století. Na trase o šířce 9 m a délce 315 m je seřazeno více než 100 hrobů a hrobek ve stylu chrámu. Nekropole byla přeměněna na archeologický park a je možné si ji prohlédnout.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko