Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koper

Koper je se svými 23 tisíci obyvateli největším a nejdůležitějším slovinským přímořským městem a jediným mořským přístavem. Město bylo původně založeno na ostrově a s pevninou bylo spojeno až v 19. století. Přímořské město Koper je slovinskou „bránou světa“, výchozí bod a cíl nesčetných obchodních lodí. Středověký střed města je příkladně zrestaurován. Úzké uličky, staré domy a paláce jsou spojeny svou minulostí s Benátkami.

Během staletí se v Koperu vystřídaly mnohé národy, krátce tu pobývali Řekové, po nich přišli Římané, Slované a Byzantinci. Nejdéle však ostrovní zástavba patřila Benátské republice, a to až do konce 18. století. Několik let ho poté držela napoleonská vojska, aby pak nadlouho padlo do rukou Rakouska. Mezi světovými válkami patřilo Itálii. Právě Italové, ať už v časech Benátské republiky nebo italského státu, se na dnešní podobě Koperu podepsali nejvíce.

Historická zástavba je velice malebná a s velkým množstvím architektonických památek, převážně v benátském stylu. Typické pro Koper je velké množství kostelů, kterým vévodí dominantní katedrála Nanebevzetí Panny Marie, renesanční brána, která je pozůstatkem starověkého opevnění města Koper, několik domů s patry vysazenými do ulice a zaujme i větší množství zahrad uvnitř historického jádra, což v této oblasti není příliš obvyklé.

Kouzelné historické město je plné mystické atmosféry a krásných památek. Proto není příliš vyhledávané turisty, kteří chtějí jen tak lenošit na dlouhých mořských plážích, kterých je v Koperu poskrovnu. Zato historie města stojí rozhodně za poznání. Původně byl Koper ryze ostrovním městem, obyvatelé jej spojili s pevninou až v 19. století. Do té doby obstarávaly dopravu malé rybářské bárky a přívozy.

Na Titově náměstí najdete působivý soubor domů z 15. století, vyzařující středověkou atmosféru. Nejpůsobivějším domem je prétorský palác. Uprostřed je zvonice z 12. století, na kterou se dá vystoupat, odkud je možné si prohlédnout Koper z ptačí perspektivy. Hned vedle je katedrála sv. Nazarija z 2. poloviny 15. století.

Celou jednu část náměstí zabírá palác prétorů ze 14. století. Reliéfům na fasádě vévodí hrdý lev, znak Benátské republiky. Ulice Čevljarska za palácem je jedním z nejrušnějších míst Koperu. Mezi zajímavé stavby v okolí patří palác Belgramoni-Tacco z 16. století na náměstí Muzejski trg. Dnes tu najdete především muzeum s historickými a uměleckými sbírkami. Významný je také gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století. Bránou Muda se dá projít na náměstí Prešeren, kde se nachází kašna Da Ponte postavená v roce 1666, náměstí je překlenuto benátským mostem.

Znaveným nohám cestovatelů přinesou velkou úlevu příjemné restaurace a bary, nákupním maniakům zase vyrazí dech množství obchodů. Z tohoto přístavního letoviska se můžete vypravit na výlet lodí do Benátek nebo se vydat do známých Postojenských jeskyní či do místa Lipica, vyhlášeného chovem překrásných bílých koní.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko