Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piran

Půvabné městečko Piran leží při Piranském zálivu na poloostrově Punta, vybíhající západním směrem v úzký mys s majákem. Přímořské městečko Piran je snad nejpřitažlivější a nejpozoruhodnější slovinské přímořské místo, zvané slovinské Benátky. Nejhezčí pobřežní město Slovinska leží na poloostrově, který se táhne daleko do moře a je oddělen od ostatní pevniny půlkruhovitým řetězcem pevniny.

Svůj vzhled město získalo v benátské době. Se svými úzkými uličkami a romantickými náměstími, kostely a paláci je jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Půvabnou atmosféru města tvoří historická zástavba v benátském stylu, která byla zachována až do dnešních dnů.

Pokud chcete mít opravdu nezapomenutelný zážitek, nezapomeňte vystoupat strmými uličkami k městským hradbám a vyšplhat na některou z opevněných věží a procházet se po hradbách. Výhled, který se vám otevře, na celý Piran a Jaderské moře, budete dlouho uchovávat ve svých vzpomínkách.

Piran má několik pláží na skalnatých místech kolem Prešernova nabřežje. Na severní straně, blízko Punty jsou možná o trochu lepší. Nebo si můžete udělat procházku (asi 1 km) ke sladkovodnímu jezeru Fiesa. Pláže jsou zde jedny z nejčistších vůbec.

Uprostřed středověké změti uliček leží Tartiniho náměstí, z něhož se otevírá pohled na rybářský a jachtařský přístav.  Uprostřed náměstí byla postavena bronzová socha houslového virtuóza a skladatele Giuseppe Tartiniho. Jeho rodný dům stojí na východní straně náměstí vedle malého kostela svatého Petra.

Na oválném Tartiniho náměstí upoutá několik nádherných budov s architektonickými stylovými prvky od období gotiky až po modernu – mimo jiné například radnice, justiční palác a pošta. Nejhezčí je červený rohový dům, který je pěkným příkladem benátské gotiky – jmenuje se Benečanka (Benátčanka). Je zde řada krásných starobylých kostelů, nová radnice, vyhlídkové opevnění z 15. století, úzké uličky a na špičce poloostrova je moderní maják.

V místě, kde poloostrov Piran naráží na skaliska, stojí kostel svatého Jiří vybudovaný v roce 1637. Se svou vysokou, podle benátského vzoru vytvořenou kampanilou je kostel dominantou siluety města. Z terasy před kostelem je nádherný výhled na záliv Terst a pevninu za ním. Při slunečném počasí lze rozeznat Julské Alpy a Dolomity.

Můžete se projít po Cankarjevovem nábřeží kudy se dostanete k malému přístavu, u kterého stojí Námořní muzeum – Morski Muzej Sergej Mašera. Muzeum je umístěno v paláci ze 17. století. V horním poschodí stojí model antické lodi, která pochází ze 17. století. Jsou tu i různé zbraně a busty známých osobností, staré fotografie, dřevěné váhy apod. Celá budova je překrásně zdobena – je tu mramorové schodiště, parketové podlahy a kovové zdobení.

Trg 1 Maja byl ve středověku centrem Piranu. Tvoří ho barokní budovy s arkádami. Uprostřed náměstí stojí obrovská cisterna z 18. století, ve které se hromadila čerstvá dešťová voda. Pokud půjdete na Tartinijev trg Obzidnou ulici (nejstarší ulicí ve městě) musíte projít Dolfinovými vraty.

Pobřežní promenáda vede podél výběžku, na němž četné kavárny a restaurace s terasami nabízejí skvělý výhled na moře. Silné obranné hradby oddělují staré město od jihovýchodní části. Na druhé straně leží zelené vilové čtvrti, které přecházejí téměř hladce do zálivu Fiesa.

Město Piran bylo založeno v době řecké kolonizace Jadranu. Ve 2. století před naším letopočtem se dostalo pod římskou nadvládu. První písemné zmínky o městě jsou ze 7. století, kdy patřilo Byzanci. Na konci 12. stol. utvořil Piran spolek s dalmatským Splitem, dohoda byla ještě jednou obnovena roku 1270. V tu dobu ovládali Istrii Benátčané a ani Piran nedokázal dlouho vzdorovat. Pod nadvládou Benátek zůstal až do roku 1797. Poté byl připojen k Rakousku, roku 1918 k Itálii. Po dobu trvání 2. světové války byl součástí ochranné zóny B města Terstu. Obsazen spojeneckými armádami v letech 1945 – 1947. V roce 1954 byl připojen k Jugoslávii. Celé město je chráněno jako kulturní památka.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko