Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strunjan

V polovině cesty mezi Izolou a Portoroží leží světlými skalami lemovaný poloostrov Strunjan. Na jeho jižní straně, kde se u ústí potoka Strunjan vytvořila laguna, leží stejnojmenná vesnička. Rozptýlená ves je složená zejména z osamocených usedlostí na vinicích a olivových hájích při Strunjanské dolině a při potoku Roje na svazích vrchu Ronek.

Při ústí potoku se nacházejí menší saliny, v nichž se dříve z mořské vody získávala sůl, dnes s výskytem řady zajímavých živočišných i rostlinných druhů. Část při pobřeží je volně přístupná se soustavou můstků a cest po hrázkách mezi odpařovacími nádržemi.

Divoké saliny jsou zajímavé zvlášť pro přírodovědce. Na začátku podzimu se na opuštěné a bažinaté saliny slétají tisíce tažných ptáků. Voda v laguně je specifickou směsí sladké a slané vody. Je prostorem pro vzácné rostliny jako mořský fenykl, slanorožec a úzkolistý hvozdík písečný. Mírné středomořské klima, slaný vzduch a existence mořského bahna podpořily ve 20. století rozkvět města. To se stalo oblíbenými lázněmi, které doporučují především při onemocnění dýchacích cest a pohybovaného aparátu.

Z nejvyššího skalního břehu celého pobřeží je nádherný daleký výhled až do Terstu, za jasného počasí je vidět až ke sněhem pokrytým vrcholkům Alp. Na zpáteční cestě se doporučuje ještě odbočka k mariánskému kostelu. Každoročně do něj 15. srpna směřují četní poutníci. Kostel nechali v 16. století postavit lidé, kteří se na tomto pobřeží zachránili po ztroskotání lodi.

Na západním okraji při pobřeží se nachází vila houslového virtuosa Giuseppe Tartiniho (nepřístupná) s rozlehlým parkem. Na břehu Strunjanské zátoky jsou pak situovány hotelové komplexy a pláže (hotel Salinera, hotel Oleander, kemp Strunjan aj).

Místní pláž ve Strunjanu je placená a slouží spíše jako přírodní koupaliště. Do vody vedou schůdky, dno je vysypané kameny a prostor pro plavání vymezují zhruba po 20 m boje se sítí. Na břehu najdou návštěvníci vše, co potřebují - sprchy, občerstvení, WC apod. Velmi zajímavá je cesta z této pláže podél pobřeží do Piran.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko