Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Strunjan

V polovině cesty mezi Izolou a Portoroží leží světlými skalami lemovaný poloostrov Strunjan. Na jeho jižní straně, kde se u ústí potoka Strunjan vytvořila laguna, leží stejnojmenná vesnička. Rozptýlená ves je složená zejména z osamocených usedlostí na vinicích a olivových hájích při Strunjanské dolině a při potoku Roje na svazích vrchu Ronek.

Při ústí potoku se nacházejí menší saliny, v nichž se dříve z mořské vody získávala sůl, dnes s výskytem řady zajímavých živočišných i rostlinných druhů. Část při pobřeží je volně přístupná se soustavou můstků a cest po hrázkách mezi odpařovacími nádržemi.

Divoké saliny jsou zajímavé zvlášť pro přírodovědce. Na začátku podzimu se na opuštěné a bažinaté saliny slétají tisíce tažných ptáků. Voda v laguně je specifickou směsí sladké a slané vody. Je prostorem pro vzácné rostliny jako mořský fenykl, slanorožec a úzkolistý hvozdík písečný. Mírné středomořské klima, slaný vzduch a existence mořského bahna podpořily ve 20. století rozkvět města. To se stalo oblíbenými lázněmi, které doporučují především při onemocnění dýchacích cest a pohybovaného aparátu.

Z nejvyššího skalního břehu celého pobřeží je nádherný daleký výhled až do Terstu, za jasného počasí je vidět až ke sněhem pokrytým vrcholkům Alp. Na zpáteční cestě se doporučuje ještě odbočka k mariánskému kostelu. Každoročně do něj 15. srpna směřují četní poutníci. Kostel nechali v 16. století postavit lidé, kteří se na tomto pobřeží zachránili po ztroskotání lodi.

Na západním okraji při pobřeží se nachází vila houslového virtuosa Giuseppe Tartiniho (nepřístupná) s rozlehlým parkem. Na břehu Strunjanské zátoky jsou pak situovány hotelové komplexy a pláže (hotel Salinera, hotel Oleander, kemp Strunjan aj).

Místní pláž ve Strunjanu je placená a slouží spíše jako přírodní koupaliště. Do vody vedou schůdky, dno je vysypané kameny a prostor pro plavání vymezují zhruba po 20 m boje se sítí. Na břehu najdou návštěvníci vše, co potřebují - sprchy, občerstvení, WC apod. Velmi zajímavá je cesta z této pláže podél pobřeží do Piran.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko