Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sežana

Sežana leží blízko hranic s Itálií v překrásném kraji Karst přibližně 100 km od Lublaně. Dnes asi patnáctitisícová Sežana je kulturním, ekonomickým a vzdělávacím centrem kraje. Slovinské městečko Sežana není turisty příliš vyhledáváno, ale je to škoda. Město se může pochlubit zajímavou botanickou zahradou Scaramangà. Od roku 1890 tu jedna obchodnická rodina kultivovala stromy a rostliny ze všech částí světa. Sbírka exotických stromů i skleník (oranžérie) určitě stojí za návštěvu.

Přestože Sežana byla dlouho nepříliš významným místem, okolí města bylo osídleno už v pravěku. Starobylé sídliště založené již s příchodem Římanů figuruje v psaných dokumentech od roku 1085. Dokládá to hradiště na nedalekém vrchu Tabor. Obec se stala významnější, když se poté, co sem roku 1713 přenesl hrabě Petači sídlo svého panství, a Sežana se tak stala důležitým centrem regionu.

Význam Sežany se dále podstatně zvětšil po výstavbě silnice z Vídně do Terstu na začátku 18. století, neboť zde vznikly četné formanské stanice s hostinci a chlévy. Také se tu pořádaly velké výstavy dobytka. Tato tradice se udržela až do 2. světové války. K ještě rychlejšímu rozvoji přispěla po roce 1857 nově vybudovaná železnice Vídeň - Terst, která znamenala další zvýšení množství přepravovaného zboží a objemu obchodu. Právě tudy vede velice důležitá železnice, která spojuje Slovinsko s Itálií.

V Sežaně se narodil známý básník Srečko Kosovel, po kterém je zde pojmenována řada institucí. Hřebčín v Lipici, která je součástí Sežany, založený roku 1850 je po našem kladrubském druhý nejstarší na světě.

V okolí městečka Sežana je opravdu překrásná krajina, ve které naleznete spousty přírodních pozoruhodností. Nezapomeňte navštívit zejména Skocijanské jeskyně, které jsou zapsány mezi památkami UNESCO.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko