Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Izola

Izola bývá často označováno jako perla slovinského pobřeží Jadranského moře. Přístavní městečko Izola může někomu připomínat Benátky. Izola je původně ostrovem, který se postupem času spojil s pevninou. Město je půvabné zejména úzkými křivolakými uličkami s řadou dvorků. Na západním okraji města budete zaujati malebným přístavem. Jeho historické jádro je stěsnáno na malebném poloostrůvku.

Město už v 6. století osídlili uprchlíci z Aquileie. Od 13. století byla obec součástí Benátské republiky (do r. 1797 – zánik republiky). Teprve v 19. století byl ostrov spojen s pevninou, kde se staví nové čtvrtě.

Izola s počtem obyvatel něco přes 10 tisíc je podstatně menší než Koper (asi 7 km severozápadně), je ale často zmiňována spolu se sousedním městem. Stejně jako tam, i tady je totiž starší část města postavena na ostrově – „izola“ – a s pevninou je spojena ostrohem. V noci je tu otevřeno několik klubů a diskoték.

Před Izolou se rozprostírá otevřené Jadranské moře, které nabízí příjemné koupání při letních teplotách vody mezi 22 - 26 °C. Izolská městská pláž je dobře udržovaná a je pro turisty bezplatná. Ve vzdálenosti asi 50 m od moře přechází pláž do starého borového lesa, který nabízí příjemný chládek k odpočinku a zároveň poskytuje nádherný pohled na moře.

Městečko upoutává svou dochovanou urbanistickou strukturou. Rybolov tu dodnes hraje velkou roli v obživě místních obyvatel. V dřívějších dobách se zde lidé živili hlavně rybolovem. Dnes zde stojí loděnice a továrna na zpracování ryb. Nejvíce památek je kolem starého přístavu u Velkého náměstí (Veliki trg).

Stojí tu radnice (Mestana hiša) z 16. století, za ní v uličkách palác Manzioliů z roku 1470 a renesanční palác Lovisato ze století 16. Jestliže se vydáte z Velkého náměstí ke kostelu sv. Maura, projdete podél barokního paláce rodiny Besenghi degli Ughi postaveného v letech 1775 – 1781. Dnes je zde hudební škola a Italská společnost. Kostel sv. Maura pochází původně z roku 1547, ale byl několikrát přestavován.  Uvnitř naleznete vzácné obrazy italských mistrů. Za nejcennější kostelní poklad je pokládána monstrance z roku 1444, která je uchovávána v sakristii.

U nadšeného sběratele pana Miheliče je možné obdivovat muzeum železnice, jednu z největších krajin dětské železnice v Evropě s miniaturními lokomotivami a vagony, nádražími a zastávkami (Razstava Parenzaana, ulica Alme Vivode 3).

Na severozápadní části poloostrova je pěkný park, na nějž navazuje volně přístupná městská pláž. Bohatá historie rybaření se odráží ve výborné kuchyni plné plodů moře. Skvělá jídla si můžete vychutnat v příjemných restauracích s výhledem na přístav plný malých bárek a jachet a na vlnící se moře. Svoji velkou tradici má také olivový olej a skvělá vína.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko