Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Škofja Loka

Škofja Loka je jedním z nejkrásnějších slovinských měst. Město vzniklo před více než tisíciletím u soutoku řek Selška a Poljanska Sora. Toto město charakterizují muzeální až asketická krása chráněné památky, neboť mnoho uliček starého města si zachovalo svůj středověký charakter až dodnes.

Škofju Loku daroval původně německý císař Otto II. biskupu Abrahámovi z Freisingu. Od roku 1457 do 1511 bylo město třikrát přepadeno a zničeno. Biskup Filip však nechal město Škofja Loka v průběhu několika málo let znovu vybudovat. Roku 1803 postoupili bavorští biskupové vládu Habsburkům.

Městečko ležící asi 23 km severozápadně od Lublaně stojí rozhodně za výlet. Na své návštěvníky přímo dýchá nostalgií starých časů. Srdcem starého města je Mestni trh s pestře zbarvenými měšťanskými domy. Všechny domy pocházejí z 16. a 17. století a jeden je hezčí než druhý. Ve středu náměstí byl postaven v roce 1751 sloup Panny Marie jako poděkování za to, že město zůstalo ušetřeno před morem, který v tehdejší Evropě řádil.

Majestátně nad městem se zdvihá zámek Loka, v němž sídlí regionální muzeum. Etnografická sbírka muzea patří k nejlepším ve Slovinsku. Jsou zde představeni velmi názorně zástupci cechů v tradičních krojích od koželuha přes ševce až po perníkáře, kterými se Škofja Loka proslavila. V uměleckém oddělení muzea jsou vystavena díla dřívějších slovinských malířů.

Sousední náměstí Cankarjev trh se pyšní kostelem svatého Jakuba, který vznikl ve 13. století, ale po několika zemětřeseních byl často přestavován. Uvnitř jsou oltáře z černého mramoru a stropní oblouky s vyobrazením náboženských motivů. Pozornosti návštěvníků by neměly ujít extravagantní lampy a křtitelnice, které pocházejí z dílny Jočeho Plečnika.

Na východní hranici náměstí stojí bývalá biskupská obilná sýpka z neopracovaného kamene. Je v ní umístěna umělecká galerie Mihelič, ve které jsou vystavena expresivní díla malíře France Miheliče zesnulého v roce 1998. Příznivci architekty mohou zajít ještě k chráněné památce – muzejní čtvrti Nace v Puštali, což je předměstské sídliště položené jihozápadně od řeky. Přes černou kuchyni se dvěma otevřenými ohništi se návštěvníci dostanou do staré selské světnice, ve které stojí pec a stůl prostřený starobylým nádobím.

Severně od Škofja Loka (4 km) stojí poutní kostel Crngrob. Pozdní gotika a baroko se tu sloučily do harmonického celku. Fresky na vnější stěně vyprávějí o dobrém křesťanovi a jeho hříšném protějšku. Skvostným díle je však pozlacený hlavní oltář z roku 1652, který je největší ve Slovinsku.

Zajímavost
V tomto biskupském městě bylo v roce 1721 sepsáno první drama ve slovinském jazyce. O 270 let později sloužilo celé město jako jeviště pro uvedení Škofjalošských pašijí, jehož představení se účastnilo na 600 herců a 80 koní.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko