Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Maribor

Druhé největší město Slovinska – Maribor je vzdáleno pouhých 18 km od hranic s Rakouskem. Město se rozkládá po obou stranách řeky Drávy mezi Pohorje a vinicemi Slovenske Gorice, dosahujícími až k historické části města. Ve městě Maribor se nachází velká železniční křižovatka a dálnice na Záhřeb, Lublaň a Štýrský Hradec. Do dob 1. světové války žilo ve městě mnoho Němců, ale po 2. světové válce však museli odejít, takže nyní je město ryze slovinské.

Město působí velice mladistvě díky velkému množství studentů z univerzity (založené v roce 1961) a navíc tu mají velmi aktivní divadelní a uměleckou scénu, která je známá i daleko za hranicemi Slovinska. Pozornost návštěvníků poutají ve městě pořádané zajímavé kulturní akce jako například největší městský festival, který se každoročně odehrává na přelomu června a července v bývalé přístavní čtvrti Lent. Na zahájení sezóny se tu křtí voraři na Drávě a hned potom následují rušné dva týdny divadla, tance a hudby nejen na ulicích, ale také na březích řeky.

Ze zdejšího kraje pocházejí vynikající bílá vína jako třeba Vlašský ryzlink, Rulandské bílé, Chardonnay, Muškát nebo Sauvignon. Bylo by hříchem je neochutnat. Málokdo asi ví, že v Mariboru nese nejstarší vinná réva na světě ještě stále své plody. Její stáří je odhadována na více než 400 let a stále ještě každoročně zraje. Je to rarita, která je zapsána v Guinnessově knize rekordů. Vchod do Vinagu, největšího vinného sklípku slovinska, je umístěn ve východní části náměstí – Trg svobode. Tunelovitý sklep úctyhodných rozměrů je starý více než 200 let a jeho rozloha je 20 tisíc m2. Je možné v ně skladovat až 7 miliónů litrů vína.

Víno lze ochutnat také z kinotéky vodárenské věže - Vodni stolp. Z horního poschodí vodárenské věže je velmi dobrý rozhled na bývalou židovskou čtvrť s věží a synagogou. Židovská věž byla vybudována v roce 1465 jako součást městského opevnění a nyní slouží jako fotogalerie.

Na západ od mostu přes řeku Drávu se nachází bývalá přístavníčtvrť Lent. Zrestaurovaná čtvrť je velmi oblíbeným místem setkávání obyvatel města. Mezi věžemi starých hradebních zdí se nachází restaurace, kavárny s terasami a galerie. Postranní uličky jsou pojmenovány podle různých řemeslníků, kteří zde měli dílny – Koželužská, mlynářská ulice nebo Řeznický průjezd.

Malý kousek od řeky severním směrem se nachází náměstí Slomškov trg. Tomuto náměstí dominuje katedrála, která tvoří duchovní centrum města. V průběhu více než 800 let její existence se její vzhled několikrát změnil. Bezprostřední okolí chrámu je upraveno podle návrhů Jože Plečnika. Před kostelem se nachází památník biskupa Martina Slomšeka, podle něhož je náměstí pojmenováno.

Město je proslulé mimo jiné i jako lázeňské středisko. Na úpatí Pohorje byly objeveny prameny s 37 – 44 stupni Celsia teplou léčivou vodou, které daly vzniknout „Terme Maribor“. Stojí tu pětihvězdičkový hotel Habakuk s lékařským a rekreačním střediskem.

Historie města se datuje od roku 1164, kdy byl poprvé zmíněn „hrad v markrabství“, což je Marchburch. Z důvodu ochrany proti výbojným Maďarům byla na návrší pyramidového tvaru zřízena pohraniční pevnost svaté říše římské národa německého. Osada v roce 1254 obdržela městské právo. Rozkvétala zde zdárně řemeslná výroba a obchodní kontakty se utěšeně rozrůstaly přes Korutany až do Prahy, na západ do severní Itálie a na jih až k Dubrovníku. V 17. století postihl město úpadek, později se z něj opět stalo zámožné, avšak už bezvýznamné provinční městečko v habsburské říši.

Městský hrad na západní straně náměstí Trg svobode nechal v roce 1478 zřídit císař Friedrich III. Od roku 1532 až do roku 1938 sloužil jako šlechtické sídlo. Během staletí na sebe vzal podobu mnoha různých stylů. Dnes v něm sídlí vlastivědné muzeum, které nabízí celou řadu kuriozit a rarit.

Glavni trg byl dříve nejdůležitějším náměstím ve městě. Jeho dřívější význam dosud připomínají radnice, kostel sv. Aloise a půvabné měšťanské domy. V jeho středu se tyčí barokní morový sloup, který byl postaven jako vzpomínka na řádění „černé smrti“ v roce 1680.

Mnoho mariborských občanů to o víkendu táhne ke třem rybníkům, kde si mohou ve výletní restauraci pochutnat na čerstvé rybbě. V blízkosti městského parku se nachází také velké akvárium s exotickými druhy ryb a také terária, v nichž je možné si prohlédnout krokodýly a ještěry.

Kdo vyhledává spíše samotu, může vystoupit na horu Kalvárii s kapličkou vybudovanou na počest svaté Barbory (375 m) nebo na pyramidový kopec vysoký 386 m, na němž kdysi stával starý Marchburch.

Tipy na výlety
Asi 3 km jižně od centra města se v v parku nachází zámek Betnava s nádhernou barokní fasádou (1784). Mnohé místnosti v tomto zámku jsou vyzdobeny cennými freskami. V zámku se nachází také výborná restaurace a vinný sklípek.

Ve vzdálenosti asi 6 km jihozápadním směrem od Mariboru se tyčí zalesněné pohoří s názvem Pohorje (1 517 m). V zimě sem často jezdí lyžaři a je protkáno turistickými stezkami. Značené turistické stezky vedou k horským chatám a zvou návštěvníky k dlouhým procházkám. Od roku 1964 se zde konají mezinárodní závody ve slalomu žen a obřím slalomu.

Maribor - v kraji bobulí

Maribor - v kraji bobulí

Maribor je se svými více než 100 tisíci obyvateli druhým největším městem Slovinska a také se pyšní postem centra provincie Štajerska. Rozkládá se na obou březích řeky Drávy a jeho návštěva potěší nejen milovníky historie a kultury, ale také krásné divoké přírody.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko