Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kranj

Staré město Kranj leží na skalním masivu nad soutokem řek Sávy a Kokra a je zajímavým místem kontrastů před malebnou kulisou Julských Alp. Kranj leží 25 km od hlavního města Lublaně, v hornaté části země sousedící s Rakouskem v regionu Gorenjska. Nachází se na křižovatce mezi východem a západem, severem a jihem.

Je to čtvrté největší město ve Slovinsku, hospodářské, kulturní a sportovní centrum (Horního Kraňska). Se svou jedinou fakultou se také může prohlašovat za univerzitní město. Nachází se na křižovatce mezi východem a západem, severem a jihem.

Z původně malého keltského sídliště se vyvinul římský vojenský tábor Carnium. Frankové tomuto místo dali jméno Creina a opevnili ho na ochranu proti vpádům Maďarů. Kranj se tak ve středověku stala nejvýznamnějším obchodním centrem celého regionu.

Nejlepší adresou pro ochutnání domácí uzené klobásy, známé pod názvem „Kranjska klobasa“ je hostinec Kot s rodinnou atmosférou a velice příjemným prostředím, který najdete při vstupu do starého města. Pod starým městem se ukrývají podzemní chodby.

Ve starém městském jádru byla zřízena pěší zóna a je zde několik památek, které stojí za zhlédnutí. Prešerenovo divadlo je velmi zajímavá stavba, dále radnice nebo Prešerenův hrob na místním hřbitově, který byl přetvořen v romantický park.

V domě, ve kterém žil na konci svého života romantický básník France Prešeren, dnes sídlí muzeum. Slovinský nejvýznamnější básník zde strávil poslední léta svého života. Muzeum představuje jeho kdysi cenzurované básně a podle originálu nově vytvořenou pracovnu.

Architektonickým skvostem města je gotický kostel Kancijan, s křížovou klenbou zdobenou reliéfy. V podzemních prostorách na severní straně jsou vystaveny staroslovanské a římské nálezy.

Západně od hlavního náměstí nad přechodem přes řeku Sávu leží renesanční hrad Khislstein. Pozoruhodný je hlavní portál z roku 1578 a arkádové chodby na dvoře. Na hradě se nacházejí umělecké ateliéry a oddělení regionálního muzea.

Tipy na výlety
Mezi přírodní zajímavosti patří 30 m hluboká soutěska řeky Kokry, která je chráněná jako přírodní památka. Oblíbeným cílem výletníků je Šmarjetna Gora (651 m) položená asi 2 km západně od města. V bílém kostele na jejím vrcholu si s oblibou říkají své ano manželské páry.

Na severovýchodě Kraňska se rozkládá 500 ha velký přírodní park Brdo-Kranj, který je rájem pro turisty. Rozkládá se zde 11 malých rybníků, ke kterým patří hotel Kokra a zámek Brdo.

Horská vesnička Zgornje Jezersko (900 m) skládající se z několika mála alpských domků je dobrý výchozím bodem k horským túrám do Kamnických Alp. Každoročně v polovině července zde pastýři pořádají svůj tradiční ovčácký plex (Ovčarski Bal) a občerstvují se tzv. „žganje“, skvělou pálenkou s vysokým obsahem alkoholu.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

To nejlepší z PERU

Poznávací zájezd po stopách indiánských civilizací. Cestovat budete pronajatým autobusem s místním i českými průvodci. Ubytování v 3* hotelech se snídaní. CK Simon Tourist.

Krásy Izraele, Palestiny a Jordánska 2022

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA a českým průvodcem na Velký poznávací okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu - Izraele, Palestiny a Jordánska včetně výletu do Petry. Termín: říjen 2022.

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko