Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Julské Alpy - informace o pohoří

Julské Alpy se pyšní titulem nejvyššího pohoří Slovinska. V roce 1924 byla část zdejšího území (84 805ha) prohlášena Triglavským národním parkem, který se řadí největším chráněným územím Alp a byl také průkopníkem chráněných území ve Slovinsku. Někdo být první musí.

Triglavský národní park je rájem pro milovníky přírody, kteří zde objeví téměř nedotčený alpský svět se vzácnými rostlinami a živočichy. Ze strmých skalních stupňů padají prudce vodopády, ledovcová jezera odpočívají v hlubokých proláklinách z dob ledových.

Srdce parku tvoří Slovinci zbožňovaný Triglav. Jeho příkře strohé, oblaky zahalené skalní stěny platily po staletí jako nezdolatelné. Obávaný a současně milovaný vrchol vzrušoval fantazii obyvatel zdejších hor, které tak inspiroval ke vzniku mnohých legend a pohádek. Trojzubý vrchol Triglav byl v pohanských dobách uctíván jako vládce nad nebem, zemí i podsvětím. Díky své výšce 2 864 metrů je to nejvyšší hora ve Slovinsku. Poté, kdy se Slovinsko stalo nezávislým státem, se stal národním symbolem.

Turistika v Julských Alpách je velmi oblíbená. Nejlepším výchozím bodem na túry je Bohinj, ale i Bled, Kranjska Gora, Bovec a Kobarid. Na své si přijdou jak turisté méně zdatní, tak i ti, kteří preferují náročnější výstupy. Na všechny významnější vrcholy vás dovedou značené cesty. Některé vrcholy lze zdolat pomocí tzv. zajištěných cest – via ferrat.

V Triglavském národním parku je přes 7 tisíc km označených a udržovaných cest, na kterých se nacházejí také četné horské chaty. Na vrchol Triglavu lze vystoupit po více než 20 cestách. Relativně jednoduchý je výstup přes jižní stranu od Bohinje. Jako velice dobrodružná platí tzv. německá cesta přes severní stěnu, kterou poprvé zdolala německo-rakouská výprava roku 1906.

Jedno z nejkrásnějších míst v nádherné přírodě Slovinska je divoké, romantické údolí řeky Soča (Dolina Soče), která pramení jižně od průsmyku Vršič (1611 m) v Julských Alpách a vine se pak 127 km horským masivem. Ve vápencovém říčním korytu In einem Kalksteinbett hučí divoká řeka napříč Julskými Alpami. Představuje ráj na zemi pro kanoisty. Okolní příroda, která ho obklopuje, nabízí vynikající možnosti pro cyklisty i turisty.

Grandiózní horní tok řeky Soča protéká Triglavským národním parkem. Horní úsek řeky je rájem pro aktivní sportovce. Raftují, jezdí na kanoích, kolech a chodí na túry. Mnoho nadšených rybářů zde doufá, že uloví zdejší marmoratu. Je to zvláštní, velice vzácný druh pstruha, který žije pouze v řece Soča a jejích přítocích.

Bohatý svět rostlin Julských Alp už koncem 18. století přitahoval mnohé významné evropské botaniky. Ti zde nalezli četné endemické druhy – rostliny, které se jinde nevyskytují. V Alpinum Juliana, botanické zahradě v blízkosti Trenty v údolí řeky Soči je možné se s nimi seznámit. K nejhezčím patří červená triglavská růže, fialový zvonek Zois a julský mák.

Díky přísné ochraně přírody se zde vyskytuje mnoho vzácných druhů živočichů, například svišť horský nebo rys. Kozorohy bylo nutné usídlit v oblasti národního parku nově, protože v průběhu 17. století došlo k jejich vyhubení. Na túrách je možné vidět často orla skalního, méně se ukazují tetřevi. Návštěvníci parku by si měli dát pozor na dva jedovaté hady. Zmije růžkatá se vyskytuje téměř všude, kdežto zmije obecná se stáhla spíše do velehor.

 

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko