Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Radovljica

Starobylé město Radovljica se nachází na 75 m vysoké terase nad soutokem řek Sávy Bohinjky a Sávy Dolinky pod Julskými Alpami. Leží asi 8 km jihovýchodně od Bledu (na železniční trase Ljubljana - Jesenice). Má krásné historické centrum a malebné náměstí Linhartov trg. Tam se nachází pěkné muzeum včelařství. Slovinsko má totiž dlouhou včelařskou tradici a slovinský med je vyhlášený.

Středověké městečko Radovljica je malebně položené nad řekou Sávou. Kolem náměstí stojí mohutné měšťanské domy. Kromě nich se zde nachází také gotický farní kostel a barokní zámek. Mnoho turistů sem ale přijíždí především proto, aby se tu výborně najedli. Zdejší hostince jsou proslulé v celé zemi.

První písemné zmínky pocházejí z roku 1333, městská práva získala Radovljica na konci 15. století. Staré městské jádro patří mezi nejvýznamnější kulturní památky ve Slovinsku. Samotné náměstí v historickém centru (Linhartovo náměstí) není velké. Spíše připomíná jednu dlouhou ulici s historickými budovami. Náměstí je pojmenované po zdejším rodákovi Antonovi Tomaži Linhartovi (1756 – 1795), který vytvořil základy slovinské dramatiky a kritického dějepisectví.

Centru dominuje impozantní zámek zvaný Graščina se zajímavou fasádou. V prvním patře zámku se nachází slavné muzeum včelařství přibližující návštěvníkům celou tradici slovinského včelaření, která sahá až do 16. století. Ve včelařském muzeu se dozvíte více také o vynálezu úlů „kranjič“, které byly zdobeny malbami náboženských nebo historických motivů ve stylu lidového baroka. Další muzeum je nazváno „Radovljické městské muzeum“ a je věnováno stálé expozici, výstavě díla a informací o životě Antona Tomaže Linharta.

Vedle zámku stojí farní kostel sv. Petra s gotickým portálem a zajímavou žebrovou klenbou ve tvaru hvězdy. Společně se zámkem tvoří kostel stylový rámec pro festival rané hudby. Každoročně se zde koná Radovljický festival, který má tradici již od roku 1982 a celý srpen nabízí koncerty zejména klasické barokní hudby a jazz. Hudebníci z celého světa hrají na historických hudebních nástrojích středověkou a barokní hudbu.

Radovljica je součástí alpského světa. Leží sice převážně na rovném území pod Alpami, na okraji Goreňské roviny, jejímž centrem protéká v údolí řeka Sáva. Je to území, které je ohraničeno na severu horským masívem Karavanek. Jen 7 km západně odtud je světoznámé letovisko Bled.

Z Radovljice je překrásný pohled na panoráma Karavanek na severu (nejvyšším vrcholem na území občiny je Veliki Vrh - Begunjščica – 2060 m) a Julské Alpy na západě. Pokud se v Radovljici podíváte směrem na masiv Julských Alp, určitě nepřehlédnete nejvyšší horu Slovinska Triglav (2 864 m). V zimě je oblast také atraktivní pro lyžaře.

Moderní Radovljica se může pochlubit cyklostezkami a také sportovně rekreačním areálem, plaveckým bazénem s vyhřívanou vodou a navazujícími možnostmi pro sportovní vyžití (např. hřiště pro plážový volejbal). Tento sportovní areál však není jediným.

Oblast okolo Radovljice díky své slunečné pozici a alpskému klimatu je ideálním místem k relaxaci, turismu a skýtá velké možnosti k provozování rozličných sportovních aktivit. Je zde nespočetné množství turistických a cyklistických tras a několik center pro rafting na řece Sávě. Milovníci horolezectví mají na výběr hned několik hor, kam jen oko z údolí dohlédne. Mezi další možné aktivity patří např. golf, paragliding, tenis.

Nedaleké jezero Bled nabídne skvělé možnosti koupání a plavání ve volné přírodě a vodních atrakcí pro děti. Na své si ale přijdou i milovníci památek, stačí si například udělat výlet na středověký hrad tyčící se na skalnatém výběžku nad jezerem Bled. Kouzelné bledské jezero s modrou vodou má ostrůvek, na němž se tyčí kostelík s červenou střechou.

Z Radovljici není daleko na hrad Kamen (údolí Drage) a poutní Brezije s kostelem Marije Pomagaj.

 
 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko