Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ptuj

Jedním z nejmalebnějších míst Slovinska je městečko Ptuj. Leží na březích řeky Drávy, asi 26 kilometrů od Mariboru k hranici s Chorvatskem. Ptuj je nejstarším slovinským trvale osídleným městem s dvoutisíciletou historií. V římských dobách bývalo regionálním centrem s více jak sto tisíci obyvateli. Město má středověkou atmosféru a jeho dominantou je středověký opevněný hrad, který ční nad centrem města.

Je to nejstarší město v celém Slovinsku. Písemně je doloženo již roku 69. Osídlení tohoto místa je však ještě starší, datuje se do mladší doby kamenné. Nachází se v severovýchodní části Slovinska, v panonské oblasti. Tento architektonický klenot obklopený svahy a vinicemi se rozkládá u břehů řeky Drávy. Celá centrální, starší část města Ptuje je památkově chráněná.

Město samotné ale i jeho okolí nabízí různé historické památky, včetně zajímavých mithraistických svatyní. Návštěvníci sem jezdí také do termálních lázní. Místní lázně čerpají termální uhličitou vodu ze dvou vřídel vyvěrajících z hloubky 1050 až 1590 metrů. Termální pramen dosahuje teploty 39 - 54° Celsia a je nesmírně léčivý zejména na rehabilitaci revmatických a degenerativních onemocnění. Zároveň má blahodárný účinek na pohybové ústrojí a neurologická onemocnění. Nedaleko centra je vodní Park Terme Ptuj s několika bazény a tobogány. Jeho součástí je i kemp.

Hrobní nálezy dokládají, že region byl osídlen již před 4 tisíci lety. Římané dali obci název Poetovio a postavili zde císařský palác, chrám, římské lázně a divadlo. Ptují prochází historicky významný přechod přes Drávu, kudy už v prehistorii procházela obchodní stezka mezi Baltickým a Jaderským mořem.  Další rozkvět zažilo město až teprve za vlády salcburských arcibiskupů, kteří z této strategicky výhodné situace získávali kapitál.

Procházka městem je zajímavou cestou do minulosti. Celé staré město je památkově chráněné, stavby pocházejí především z 16. až 18. století. Náměstí, které svým tvarem připomíná trychtýř, je lemované barokními domy. Na severovýchodním rohu stojí středověká 54 metrů vysoká městská věž. Před věží se vypíná pět metrů vysoký Orfeův památník – původně římský náhrobek, který vděčí za své jméno vytesanému reliéfu. Ve středověku sloužil za pranýř.

Východní stranu náměstí zaujímá divadlo. Jde o malou, zato elegantní stavbu v klasicistickém stylu. Každoročně se tu konají tři festivaly. Nedaleko za náměstím stojí kostel sv. Jiří, jehož původ údajně sahá až do 4. století. Dnešní stavba trojlodního kostela pochází z 12. století.

Reprezentativní stavbou náměstí je radnice, která vznikla na základech pozdně gotického předchůdce. Ostatní strany náměstí jsou lemované měšťanskými domy, ve kterých se nachází mnoho restaurací. V centru náměstí stojí socha svatého Floriana ve vojenské výzbroji, který z výšky vznášejícího se mraku, lije vodu na hořící kostel. Plastika vznikla v roce 1745, rok poté, kdy zhoubný požár město zničil. Přítomnost svatého patrona měla Ptuj ochránit před dalšími požáry.

Mohutný dominikánský klášter u břehu Drávy uzavírá staré město směrem na západ. Byl postaven v 13. století pro členy dominikánského řádu, který zde sídlil přes 500 let. Dnes slouží klášter a kostel jako muzeum. Je zde umístěn městský historický archiv. Přes zajímavé gotické ambity jsou dostupné důležité prostory objektu – klášterní kaple a sbírka mincí v refektoriu, krypta stejně jako samotný kostel s výstavou římských sarkofágů a architektonických fragmentů.

Na místě starších hradů nechali Salcburští postavit zámek, který nejprve sloužil jako pevnost proti Maďarům, později byl vystavěn proti Osmanům. Ptujský hrad získal svou dnešní podobu v 17. století. Nejstarší část hradu, západní věž, pochází z 10. století. Přes třípatrový renesanční dvůr vstoupíte do pokojů, které prezentují stylový nábytek z různých epoch jako panoptikum feudálního životního stylu. Pozoruhodná je etnografická sbírka s exotickými portréty Osmanů a Orientálců, Číňanů a Indiánů. Část výstavy je také věnována bohaté (masopustní) lidové kultuře.

V celém Slovinsku je Ptuj věhlasný svými veselicemi u příležitosti masopustu – Kurentovanje. Muži i ženy v nejrůznějších maskách táhnou ulicemi, přičemž je pohánějí „kurenti“ což jsou postavy převléknuté do zvířecí kožešiny s hrůzostrašnými maskami. Divadla, které vyhání zimu a vítá jaro, se zúčastňují tisíce lidí a po celý rok se pracuje na kostýmech.

Ptuj není město známé jen svou bohatou historií, památkami, kulturou, ale také vínem. Pověstné ptujské vinné sklepy si dnes návštěvníci také mohou prohlédnout. Byly vybudovány na konci devatenáctého století. Dnešní prohlídky jsou ale poněkud modernějšího rázu a ochutnávce předchází audoivizuální projekce. Nejstarší vinný sklep Slovinska se nachází ve východní části starého města, kde kdysi stály římské městské hradby. V dubových sudech 750letého sklepa není uložen jen ryzlink, burgundské, muškátové víno a sylvánské zelené, ale také vzácná archivní vína jako je třeba Zlatá réva ročník 1917. Ptujské víno je cenově dostupné, ale především lahodné, vhodné i jako výborný dárek, dobře prezentující dovolenou ve Slovinsku.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko